Valpadana
1325
Farm tractor · 20 hp
Valpadana1325
The Valpadana 1325 is a farm tractor. It features a 403C-07 engine, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite 2-range forward and reverse.
Engine
| Engine | 403C-07 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 46.5 ci (0.8 L) |
| Bore | 2.64 in (67 mm) |
| Stroke | 2.84 in (72 mm) |
| Power Gross | 20.5 hp (15.3 kW) |
| Power Rated | 20.5 hp (15.3 kW) |
| Torque Peak | 36.9 lb-ft (50 Nm) |
| Torque Peak | 2,400 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite 2-range forward and reverse |
Hydraulics
| Pressure | 1,740 psi (120 bar) |
|---|---|
| Valves | 1 |
| Total Flow | 3.2 gpm (12.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,168 lbs (529 kg) |
Dimensions
| Length | 100.5 in (255 cm) |
|---|---|
| Width | 26.6 in (67 cm) |
| Height | 46.5 in (118 cm) |
| Wheelbase | 42.5 in (107 cm) |
| Ground Clearance | 7.5 in (19 cm) |
Weight
| Weight | 1,246 lbs (565 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.5/80-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 7.00-12 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|