Valpadana
1540
Farm tractor · 35 hp
Valpadana1540
The Valpadana 1540 is a farm tractor. It features a 3TNV88-KLAN engine. The transmission is a shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | 3TNV88-KLAN |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 100.2 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.47 in (88 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 35.5 hp (26.5 kW) |
| Power Rated | 35.5 hp (26.5 kW) |
| Power PTO | 32 hp (23.9 kW) |
| Torque Peak | 80 lb-ft (108.5 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed, 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 1,595 psi (110 bar) |
| Total Flow | 12.6 gpm (47.7 lpm) |
| Steering Flow | 5.2 gpm (19.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/750 |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,646 lbs (1,200 kg) |
| Front Type | optional |
| Front Lift | 881.8 lbs (399 kg) |
Dimensions
| Length | 130 in (330 cm) |
|---|---|
| Width | 51 in (129 cm) |
| Height | 83.1 in (211 cm) |
| Wheelbase | 67 in (170 cm) |
| Ground Clearance | 13.4 in (34 cm) |
Weight
| Weight | 3,527 lbs (1,599 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 200/70-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 320/70-20 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Cab
| Cab | with heat optional |
|---|