Valpadana
1430
Farm tractor · 26 hp
Valpadana1430
The Valpadana 1430 is a farm tractor. It features a 403C-11 engine, and foldable steering. It weighs 1,764 lbs (800 kg).
Engine
| Engine | 403C-11 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 69.02 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.03 in (77 mm) |
| Stroke | 3.19 in (81 mm) |
| Power Gross | 26.4 hp (19.7 kW) |
| Power Rated | 26.4 hp (19.7 kW) |
| Torque Peak | 47.2 lb-ft (64 Nm) |
| Torque Peak | 2,100 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Rated | 3,000 RPM |
Hydraulics
| Pressure | 1,740 psi (120 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 5.3 gpm (20.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|---|
| Front Type | optional |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,323 lbs (600 kg) |
| Front Type | optional |
| Front Lift | 661.4 lbs (300 kg) |
Dimensions
| Length | 103.8 in (263 cm) |
|---|---|
| Width | 37.8 in (96 cm) |
| Height | 46.5 in (118 cm) |
| Wheelbase | 45 in (114 cm) |
| Ground Clearance | 7.5 in (19 cm) |
Weight
| Weight | 1,764 lbs (800 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.5/80-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 7.00-12 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | foldable |
|---|