Woods
1250
Lawn tractor · 1985–1991 · 12 hp
Woods1250
The Woods 1250 is a lawn tractor manufactured from 1985 to 1991. It features a 12 hp engine, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 29.07 ci (476 cc) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 15 |
| Ground | negative |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x7.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 13x5.00-6 |
Fuel
| Capacity | 1.5 gal (5.7 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Attachments
44" front-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 44 in (111 cm) |
|---|