Woods
1860
Lawn tractor · 1987–1988 · 16 hp
Woods1860
The Woods 1860 is a lawn tractor manufactured from 1987 to 1988. It features a Kubota D600-B engine, and power steering. It uses a hydrostatic transmission.
Engine
| Engine | Kubota D600-B |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled horizontal-shaft inline |
| Displacement | 36.6 ci (599 cc) |
| Bore | 2.52 in (64 mm) |
| Stroke | 2.45 in (62 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electric |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 3 |
| Ground | negative |
Tires & Tracks
| Front Ag | 20x10.00-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 13x5.00-6 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|