Woods
1850
Lawn tractor · 1985–1990 · 18 hp
Woods1850
The Woods 1850 is a lawn tractor manufactured from 1985 to 1990. It features a 18 hp engine, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 42.3 ci (693 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.28 in (58 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electric |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 3 |
| Ground | negative |
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x8.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 13x5.00-6 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|