Woods
1855
Lawn tractor · 1987–1988 · 18 hp
Woods1855
The Woods 1855 is a lawn tractor manufactured from 1987 to 1988. It features a Kohler M18QS engine, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler M18QS |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 42.18 ci (691 cc) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Front Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 3 |
| Ground | negative |
Tires & Tracks
| Front Ag | 20x10.00-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 13x5.00-6 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|