AGCO
1823H
Lawn tractor · 2002–2006 · 23 hp
AGCO1823H
The AGCO 1823H is a lawn tractor manufactured from 2002 to 2006. It features a Kohler CV23S engine, and power steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler CV23S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 41.1 ci (673 cc) |
| Bore | 3.15 in (80 mm) |
| Stroke | 2.64 in (67 mm) |
| Compression Ratio | 8.5 |
| Power Gross | 23 hp (17.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K71 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 4.9 qts (4.6 L) |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch optional |
|---|
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Width | 39 in (99 cm) |
| Height | 50 in (127 cm) |
| Wheelbase | 53 in (134 cm) |
Weight
| Shipping | 666 lbs (302 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|