AGCO
1918H
Lawn tractor · 1995–1997 · 18 hp
AGCO1918H
The AGCO 1918H is a lawn tractor manufactured from 1995 to 1997. It features a Kohler M18 engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler M18 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled opposed-twin |
| Displacement | 42.18 ci (691 cc) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Compression Ratio | 6 |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Air Cleaner | dual element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,400 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Sunstrand 15 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Oil Type | ATF F |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Rear Type | pulley |
|---|---|
| Front Type | independent |
| Clutch | electric |
Hitch
| Rear Type | 0 optional |
|---|
Dimensions
| Length | 78 in (198 cm) |
|---|---|
| Width | 38.25 in (97 cm) |
| Height | 47 in (119 cm) |
| Wheelbase | 51 in (129 cm) |
Weight
| Weight | 825 lbs (374 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.5-12 |
Fuel
| Capacity | 4.25 gal (16.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|