AGCO
512H
Lawn tractor · 1993–1995 · 12 hp
AGCO512H
The AGCO 512H is a lawn tractor manufactured from 1993 to 1995. It features a Briggs & Stratton 289707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 289707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.4 ci (465 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 12.5 hp (9.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 65.25 in (165 cm) |
|---|---|
| Width | 33.75 in (85 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 45.5 in (115 cm) |
Weight
| Weight | 436 lbs (197 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00x6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x6.60x6 |
Fuel
| Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|