AGCO
514H
Lawn tractor · 1996–1997 · 14 hp
AGCO514H
The AGCO 514H is a lawn tractor manufactured from 1996 to 1997. It features a Briggs & Stratton 28P777 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 28P777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.4 ci (465 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 14 hp (10.4 kW) |
| Power Rated | 14 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 67.75 in (172 cm) |
|---|---|
| Width | 35 in (88 cm) |
| Height | 41.25 in (104 cm) |
| Wheelbase | 45.5 in (115 cm) |
Weight
| Weight | 450 lbs (204 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
38" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 38 in (96 cm) |
|---|