AGCO
DT200
Farm tractor · 2002–2004 · 235 hp
AGCODT200
The AGCO DT200 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2004. It features a Cummins C8.3L engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a full power shift type with 18 forward and 6 reverse.
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | DT Series |
| Manufacture Location | Beauvais, France |
Engine
| Engine | Cummins C8.3L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 505 ci (8.3 L) |
| Bore | 4.49 in (114 mm) |
| Stroke | 5.32 in (135 mm) |
| Power | 235 hp (175.2 kW) |
| Torque | 716 lb-ft (970.9 Nm) |
| Torque | 1,300 RPM |
| Air Cleaner | two paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
Hydraulics
| Type | closed center pressure flow compensated (PFC) |
|---|---|
| Pump Flow | 29 gpm (109.8 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Valves | 4 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | 3/3N |
|---|---|
| Rear Lift | 19,000 lbs (8,618 kg) |
Dimensions
| Length | 203 in (515 cm) |
|---|---|
| Width | 98.2 in (249 cm) |
| Height | 121 in (307 cm) |
| Wheelbase | 121 in (307 cm) |
Weight
| Shipping | 19,700 lbs (8,935 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 120 gal (454.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|