AGCO
DT220A
Farm tractor · 2005–2008 · 260 hp
AGCODT220A
The AGCO DT220A is a farm tractor manufactured from 2005 to 2008. It features a Sisu Diesel engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a continuously variable transmission type with infinite forward and reverse (two-range).
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | DT-A Series |
| Manufacture Location | Beauvais, France |
Engine
| Engine | Sisu Diesel |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 513 ci (8.4 L) |
| Bore | 4.37 in (111 mm) |
| Stroke | 5.71 in (145 mm) |
| Power | 260 hp (193.9 kW) |
| Air Cleaner | two paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Sisu |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier II |
Transmission
| Transmission Type | continuously variable transmission |
|---|---|
| Transmission Model | PowerMaxx CVT |
| Gears | infinite forward and reverse (two-range) |
Hydraulics
| Type | closed center pressure flow compensated (PFC) |
|---|---|
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Total Flow | 39 gpm (147.6 lpm) |
Hitch
| Rear Type | 3 |
|---|---|
| Rear Lift | 14,400 lbs (6,531 kg) |
Dimensions
| Length | 206 in (523 cm) |
|---|---|
| Height | 122 in (309 cm) |
| Wheelbase | 121 in (307 cm) |
Weight
| Shipping | 19,951 lbs (9,049 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 158.5 gal (599.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with optional pneumatic suspension |
|---|