AGCO
DT225B
Farm tractor · 2009–2010 · 265 hp
AGCODT225B
The AGCO DT225B is a farm tractor manufactured from 2009 to 2010. It features a AGCO SISU POWER 84CTA engine, and power steering. The transmission is a continuously variable transmission type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | AGCO SISU POWER 84CTA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 512.6 ci (8.4 L) |
| Bore | 4.37 in (111 mm) |
| Stroke | 5.71 in (145 mm) |
| Compression Ratio | 16.7 |
| Power Gross | 265 hp (197.6 kW) |
| Power Rated | 265 hp (197.6 kW) |
| Power PTO | 269.4 hp (200.9 kW) |
| Power Drawbar | 195.1 hp (145.5 kW) |
| Torque Peak | 955 lb-ft (1,295 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Fuel System | high-pressure common rail |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | AGCO |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | continuously variable transmission |
|---|---|
| Transmission Model | PowerMaxx CVT |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | continuously variable transmission |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pressure | 2,901 psi (200 bar) |
| Valves | 4 |
| Total Flow | 46.2 gpm (174.9 lpm) |
| Scv Flow | 26.4 gpm (99.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | optional |
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | 3 |
|---|---|
| Rear Lift | 26,460 lbs (12,002 kg) |
| Front Type | 3 |
| Front Lift | 11,020 lbs (4,998 kg) |
| Drawbar Hitch Type | category 3 |
Dimensions
| Length | 215.7 in (547 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 141 in (358 cm) |
| Wheelbase | 122.2 in (310 cm) |
| Rear Tread | 58.5 in (148 cm) |
Weight
| Shipping | 24,250 lbs (10,999 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 420/90R30, 420/85R30, 420/90R30, 380/85R34, 380/85R34, 420/85R34, 480/70R34, 420/85R34, 480/70R34, 320/85R38 |
|---|---|
| Rear Ag | 480/80R46, 520/85R42, 520/85R42, 480/85R46, 520/85R42, 520/85R46, 480/80R50, 480/80R50, 320/90R54 |
Fuel
| Capacity | 155.9 gal (590.1 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat and air-conditioning. Optional heated seat, power adjustable mirrors, and automatic temperature control. ISOBUS 11783 compatible. Auto-Guide optional. |
|---|