AGCO
LT75A
Farm tractor · 2006–2008 · 100 hp
AGCOLT75A
The AGCO LT75A is a farm tractor manufactured from 2006 to 2008. It features a Sisu engine, and two-post folding steering. It weighs 9,940 lbs (4,508 kg).
Engine
| Engine | Sisu |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 268.3 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 18.5 |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Rated | 100 hp (74.6 kW) |
| Power PTO | 87.1 hp (65 kW) |
| Air Cleaner | paper element with water separator |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Sisu |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Available Options | 16-speed |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Total Flow | 26 gpm (98.4 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,817 lbs (3,545 kg) |
Dimensions
| Length | 165.5 in (420 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 110 in (279 cm) |
| Wheelbase | 107.5 in (273 cm) |
Weight
| Weight | 9,940 lbs (4,508 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|