AMF
1010
Lawn tractor · 1971–1972 · 10 hp
AMF1010
The AMF 1010 is a lawn tractor manufactured from 1971 to 1972. It features a Tecumseh HH-100 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Tecumseh HH-100 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23.75 ci (389 cc) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.6 qts (1.5 L) |
| Manufacturer | Tecumseh |
| Idle | 1650-3600 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.71 mm) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Transmission Description | Four-speed gear transmission with five-speed vairator. |
| Clutch | mechanical idler pulley |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Available Options | 4-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 35.5 in (90 cm) |
| Height | 41.75 in (106 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
| Ground Clearance | 7 in (17 cm) |
| Front Tread | 28 in (71 cm) |
| Rear Tread | 27 in (68 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 1.75 gal (6.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" Mower deck
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|