AMF
1260
Lawn tractor · 8 hp
AMF1260
The AMF 1260 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Gross | 8 hp (6 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 56 in (142 cm) |
|---|---|
| Height | 33 in (83 cm) |
| Wheelbase | 40 in (101 cm) |
Weight
| Weight | 282 lbs (127 kg) |
|---|---|
| Shipping | 282 lbs (127 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11-4.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 16-6.50 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
26" Mower deck
| Mower Deck | 26 in (66 cm) |
|---|