AMF
1238
Lawn tractor · 4 hp
AMF1238
The AMF 1238 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cooling | air-cooled |
| Power Rated | 4 hp (3 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 48 in (121 cm) |
|---|---|
| Width | 25 in (63 cm) |
Weight
| Weight | 228 lbs (103 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
24" Mower deck
| Mower Deck | 24 in (60 cm) |
|---|