AMF
1282
Lawn tractor · 1971–1974 · 8 hp
AMF1282
The AMF 1282 is a lawn tractor manufactured from 1971 to 1974. It features a Briggs & Stratton 8HP 1-cyl gasoline engine, two-wheel drive drive, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | lawn |
|---|---|
| Manufacture Location | Des Moines, Iowa, USA |
| Original Price Usd | 595 |
Mechanical
| Steering | manual |
|---|
Other
| Variant 1281 | electric start |
|---|---|
| Variant 1282 | recoil start |
| Operator Station | open operator station |
| Mower Deck Options | 36" mid-mount mower deck |
| Original Price Year | 1,973 |
| Available Attachments | snowblower, blade |
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1-cylinder |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Gross | 8 hp (6 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Dimensions
| Length | 63 in (160 cm) |
|---|---|
| Height | 38 in (96 cm) |
| Tires Front | 15-6.00 |
| Tires Rear | 18-8.50 |
| Tires Lawn Rear | 18-8.50 |
| Tires Lawn Front | 15-6.00 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
Available Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|---|
| Mower Deck Type | mid-mount |
| Mower Deck Brand | AMF |
| Cutting Width | 36 in (91 cm) |
| Mower Decks Blade Count | 2 |