AMF
1281
Lawn tractor · 1971–1974 · 8 hp
AMF1281
The AMF 1281 is a lawn tractor manufactured from 1971 to 1974. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Gross | 8 hp (6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 600 |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 63 in (160 cm) |
|---|---|
| Height | 38 in (96 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15-6.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 18-8.50 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|