Aultman & Taylor
15-30
Farm tractor · 1919–1923 · 33 hp
Aultman & Taylor15-30
The Aultman & Taylor 15-30 is a farm tractor manufactured from 1919 to 1923. It features a Climax engine. The transmission is a gear type with 1 forward and reverse.
Engine
| Engine | Climax |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 510.5 ci (8.4 L) |
| Bore | 5 in (127 mm) |
| Stroke | 6.5 in (165 mm) |
| Power PTO | 30.4 hp (22.7 kW) |
| Power Drawbar | 21 hp (15.7 kW) |
| Power Belt | 34.37 hp (25.6 kW) |
| Coolant Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Manufacturer | Climax |
| Rated | 900 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 1 forward and reverse |
| Available Options | 1-speed |
Dimensions
| Length | 176 in (447 cm) |
|---|---|
| Height | 104 in (264 cm) |
| Wheelbase | 98.5 in (250 cm) |
Weight
| Weight | 8,240 lbs (3,737 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 36x5 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 70x12 (steel) |
Fuel
| Capacity | 16 gal (60.6 L) |
|---|