Aultman & Taylor
18-36
Farm tractor · 1915–1918 · 40 hp
Aultman & Taylor18-36
The Aultman & Taylor 18-36 is a farm tractor manufactured from 1915 to 1918. It features a 40 hp engine. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 630 ci (10.3 L) |
| Bore | 5 in (127 mm) |
| Stroke | 8 in (203 mm) |
| Power Drawbar | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Belt | 36 hp (26.8 kW) |
| Rated | 600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |