Aultman & Taylor
30-60
Farm tractor · 1911–1924 · 89 hp
Aultman & Taylor30-60
The Aultman & Taylor 30-60 is a farm tractor manufactured from 1911 to 1924. It features a Aultman & Taylor engine. The transmission is a gear type with 1 forward and reverse.
Engine
| Engine | Aultman & Taylor |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 1,385.4 ci (22.7 L) |
| Bore | 7 in (178 mm) |
| Stroke | 9 in (229 mm) |
| Power Drawbar | 58.05 hp (43.3 kW) |
| Power Belt | 80.1 hp (59.7 kW) |
| Coolant Capacity | 480 qts (454.3 L) |
| Manufacturer | Aultman & Taylor |
| Rated | 550 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 1 forward and reverse |
| Available Options | 1-speed gear |
Dimensions
| Length | 218 in (553 cm) |
|---|---|
| Height | 136 in (345 cm) |
| Wheelbase | 136 in (345 cm) |
Weight
| Weight | 24,450 lbs (11,090 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 44x12 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 90x24 (steel) |
Fuel
| Capacity | 60 gal (227.1 L) |
|---|