Aultman & Taylor
22-45
Farm tractor · 1918–1923 · 50 hp
Aultman & Taylor22-45
The Aultman & Taylor 22-45 is a farm tractor manufactured from 1918 to 1923. It features a Aultman & Taylor engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Aultman & Taylor |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 760.3 ci (12.5 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 8 in (203 mm) |
| Power Drawbar | 28.1 hp (21 kW) |
| Power Belt | 46.66 hp (34.8 kW) |
| Coolant Capacity | 340 qts (321.8 L) |
| Manufacturer | Aultman & Taylor |
| Rated | 600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 166 in (421 cm) |
|---|---|
| Height | 125 in (317 cm) |
| Wheelbase | 102 in (259 cm) |
Weight
| Weight | 12,880 lbs (5,842 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 38x10 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 70x20 (steel) |
Fuel
| Capacity | 35 gal (132.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|