Aultman & Taylor
25-50
Farm tractor · 1915–1918 · 55 hp
Aultman & Taylor25-50
The Aultman & Taylor 25-50 is a farm tractor manufactured from 1915 to 1918. It features a Aultman & Taylor engine.
Engine
| Engine | Aultman & Taylor |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 1,390 ci (22.8 L) |
| Bore | 7 in (178 mm) |
| Stroke | 9 in (229 mm) |
| Power Drawbar | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Belt | 50 hp (37.3 kW) |
| Manufacturer | Aultman & Taylor |