Big Bud
16V-747
Farm tractor · 1978–1978 · 960 hp
Big Bud16V-747
The Big Bud 16V-747 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1978. It features a Detroit Diesel 16V92T engine, and articulated power steering. The transmission is a power shift type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Detroit Diesel 16V92T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 16 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 1,472 ci (24.1 L) |
| Bore | 4.84 in (123 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 960 hp (715.9 kW) |
| Torque Peak | 2,500 lb-ft (3,390 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Starter Volts | 24 |
| Oil Capacity | 65 qts (61.5 L) |
| Coolant Capacity | 60 qts (56.8 L) |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Available Options | 6-speed power shift |
Hydraulics
| Type | load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 60 gpm (227.1 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Total Flow | 65 gpm (246 lpm) |
| System Capacity | 150 gal (567.8 L) |
Dimensions
| Length | 342 in (868 cm) |
|---|---|
| Width | 250 in (635 cm) |
| Height | 168 in (426 cm) |
| Wheelbase | 195 in (495 cm) |
Weight
| Weight | 95,000 lbs (43,092 kg) |
|---|---|
| Shipping | 95,000 lbs (43,092 kg) |
| Ballasted | 130,000 lbs (58,968 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 35x38 |
|---|---|
| Rear Ag | 35x38 |
Fuel
| Capacity | 1,000 gal (3,785 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|