Big Bud
360/10
Farm tractor · 1979–1980 · 360 hp
Big Bud360/10
The Big Bud 360/10 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1980. It features a Cummins 855-C-360 engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Cummins 855-C-360 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 855 ci (14 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Gross | 360 hp (268.5 kW) |
| Power Rated | 360 hp (268.5 kW) |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Fuller RT 12513 |
| Gears | 12 forward and 2 reverse |
| Available Options | 12-speed gear |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 36 gpm (136.3 lpm) |
| Valves | 4 |
| Steering Flow | 35 gpm (132.5 lpm) |
Dimensions
| Length | 267.6 in (679 cm) |
|---|---|
| Width | 120 in (304 cm) |
| Height Cab | 144.5 in (367 cm) |
| Wheelbase | 150 in (381 cm) |
| Ground Clearance | 14.5 in (36 cm) |
Weight
| Weight | 39,000 lbs (17,690 kg) |
|---|---|
| Shipping | 39,000 lbs (17,690 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 24.5-32 |
|---|---|
| Rear Ag | 24.5-32 |
Fuel
| Capacity | 550 gal (2,081.8 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | Cruiser Cab standard |
|---|