Big Bud
370
Farm tractor · 1986–1989 · 370 hp
Big Bud370
The Big Bud 370 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1989. It features a Komatsu ST1079 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a full power shift type with 12 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Komatsu ST1079 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 674 ci (11 L) |
| Bore | 4.92 in (125 mm) |
| Stroke | 5.91 in (150 mm) |
| Power Gross | 370 hp (275.9 kW) |
| Power Rated | 370 hp (275.9 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Komatsu |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 2 reverse |
| Available Options | 12-speed full power shift |
Electrical
| Ground | negative |
|---|
Weight
| Weight | 41,200 lbs (18,688 kg) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|