Big Bud
375
Farm tractor · 1986–1990
Big Bud375
The Big Bud 375 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1990. It features a Cummins engine.
Engine
| Engine | Cummins |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 855 ci (14 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Drawbar | 375 hp (279.6 kW) |
| Manufacturer | Cummins |
Transmission
| Gears | 12 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |