Big Bud
400
Farm tractor · 1986–1988 · 400 hp
Big Bud400
The Big Bud 400 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1988. It features a Caterpillar 3406B engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a full power shift type with 12 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Caterpillar 3406B |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 893 ci (14.6 L) |
| Bore | 5.4 in (137 mm) |
| Stroke | 6.5 in (165 mm) |
| Power Gross | 400 hp (298.3 kW) |
| Power Rated | 400 hp (298.3 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Caterpillar |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 2 reverse |
| Available Options | 12-speed full power shift |
Electrical
| Ground | negative |
|---|
Weight
| Weight | 43,700 lbs (19,822 kg) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|