CaseIH
1056 XL
Farm tractor · 1985–1992 · 105 hp
CaseIH1056 XL
The CaseIH 1056 XL is a farm tractor manufactured from 1985 to 1992. It features a International Harvester D-358 engine, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester D-358 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 358 ci (5.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5.06 in (129 mm) |
| Power Gross | 105 hp (78.3 kW) |
| Power Rated | 105 hp (78.3 kW) |
| Torque Peak | 273.6 lb-ft (371 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 12.7 qts (12 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,300 RPM |
| Oil Change Interval Hours | 200 |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Transmission Model | IH-Total-synchron |
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 11.9 gpm (45 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,538 psi (175 bar) |
| Valves | 3 |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 9,532 lbs (4,323 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 167.7 in (425 cm) |
|---|---|
| Width | 90.8 in (230 cm) |
| Height Cab | 110 in (279 cm) |
| Wheelbase | 102 in (259 cm) |
| Front Tread | 64.3 in (163 cm) |
| Rear Tread | 67.1 in (170 cm) |
Weight
| Weight | 10,470 lbs (4,749 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R38 |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat. Air-conditioning optional. |
|---|