CaseIH
1140
Farm tractor · 1991–1991 · 27 hp
CaseIH1140
The CaseIH 1140 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1991. It features a 27 hp engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.3 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 27 hp (20.1 kW) |
| Power Rated | 27 hp (20.1 kW) |
| Power PTO | 21 hp (15.7 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.2 gpm (27.3 lpm) |
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
| Valves | 1 |
| Steering Flow | 3.2 gpm (12.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|---|
| Mid Type | independent |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,205 lbs (1,000 kg) |
Dimensions
| Length | 115 in (292 cm) |
|---|---|
| Width | 53.7 in (136 cm) |
| Height Rops | 84.3 in (214 cm) |
| Wheelbase | 67 in (170 cm) |
| Front Tread | 41.9 in (106 cm) |
| Rear Tread | 42.5 in (107 cm) |
Weight
| Weight | 2,060 lbs (934 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.70-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deck72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 100 in (254 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Case IH H180 Backhoe |