CaseIH
1455 XL
Farm tractor · 1985–1996 · 145 hp
CaseIH1455 XL
The CaseIH 1455 XL is a farm tractor manufactured from 1985 to 1996. It features a International Harvester DT-402 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a fully synchronized type with 12 forward and 5 reverse.
Engine
| Engine | International Harvester DT-402 |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 402 ci (6.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Power Gross | 145 hp (108.1 kW) |
| Power Rated | 145 hp (108.1 kW) |
| Torque Peak | 390 lb-ft (528.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 13.2 qts (12.5 L) |
| Coolant Capacity | 34.9 qts (33 L) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | fully synchronized |
|---|---|
| Transmission Model | ZF |
| Gears | 12 forward and 5 reverse |
| Oil Capacity | 42.3 qts (40 L) |
| Available Options | 12-speed fully synchronized, 20-speed fully synchronized |
Hydraulics
| Pump Flow | 11 gpm (41.6 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,488 psi (171.5 bar) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 12,980 lbs (5,887 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 189 in (480 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 115.7 in (293 cm) |
| Wheelbase | 110.2 in (279 cm) |
| Front Tread | 68.5 in (173 cm) |
| Rear Tread | 71.6 in (181 cm) |
Weight
| Weight | 11,499 lbs (5,215 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R38 |
Fuel
| Capacity | 52.8 gal (199.8 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heater |
|---|