CaseIH
1120
Farm tractor · 1991–1991 · 19 hp
CaseIH1120
The CaseIH 1120 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1991. It features a 19 hp engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 64.7 ci (1.1 L) |
| Bore | 2.99 in (76 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 14.2 kW |
| Power Rated | 19 hp (14.2 kW) |
| Power PTO | 15 hp (11.2 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.4 gpm (20.4 lpm) |
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
| Steering Flow | 3.2 gpm (12.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,400 lbs (635 kg) |
Dimensions
| Length | 106.3 in (270 cm) |
|---|---|
| Width | 46.3 in (117 cm) |
| Height Rops | 78.9 in (200 cm) |
| Wheelbase | 57.9 in (147 cm) |
| Front Tread | 37 in (93 cm) |
| Rear Tread | 36.4 in (92 cm) |
Weight
| Weight | 1,380 lbs |
|---|---|
| Shipping | 1,480 lbs (671 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-16 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loader
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|