CaseIH
1130
Farm tractor · 1991–1991 · 23 hp
CaseIH1130
The CaseIH 1130 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1991. It features a 23 hp engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 75.4 ci (1.2 L) |
| Bore | 3.23 in (82 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 23 hp (17.2 kW) |
| Power Rated | 23 hp (17.2 kW) |
| Power PTO | 18 hp (13.4 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.2 gpm (27.3 lpm) |
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
| Valves | 1 |
| Steering Flow | 3.2 gpm (12.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|---|
| Mid Type | independent |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,205 lbs (1,000 kg) |
Dimensions
| Length | 115 in (292 cm) |
|---|---|
| Width | 51 in (129 cm) |
| Height Rops | 83.5 in (212 cm) |
| Wheelbase | 65 in (165 cm) |
| Front Tread | 43.1 in (109 cm) |
| Rear Tread | 41.5 in (105 cm) |
Weight
| Weight | 2,000 lbs (907 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deck72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 100 in (254 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Case IH H180 Backhoe |