CO-OP
1
Farm tractor · 1937–1938
CO-OP1
The CO-OP 1 is a farm tractor manufactured from 1937 to 1938. It features a Waukesha engine, and manual steering. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Waukesha |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 132.7 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Manufacturer | Waukesha |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Available Options | gear |
PTO
| Rear Type | continuous |
|---|
Dimensions
| Length | 123.9 in (314 cm) |
|---|---|
| Width | 74.75 in (189 cm) |
| Height | 55 in (139 cm) |
| Rear Tread | 44 in (111 cm) |
Weight
| Weight | 3,300 lbs (1,496 kg) |
|---|---|
| Shipping | 3,300 lbs (1,496 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x16, 5.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 10.00-28, 9.00x28, 11.25x24 |
Steering
| Type | manual |
|---|