CO-OP
3
Farm tractor · 1936–1950 · 41 hp
CO-OP3
The CO-OP 3 is a farm tractor manufactured from 1936 to 1950. It features a Chrysler engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Chrysler |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 241.5 ci (4 L) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Power PTO | 37 hp (27.6 kW) |
| Power Drawbar | 37.5 hp (28 kW) |
| Power Belt | 42.29 hp (31.5 kW) |
| Fuel System | Zenith carburetor |
| Coolant Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Manufacturer | Chrysler |
| Rated | 1,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 5-speed gear |
Dimensions
| Length | 132.25 in (335 cm) |
|---|---|
| Width | 75.6 in (192 cm) |
| Height | 62 in (157 cm) |
Weight
| Weight | 4,450 lbs (2,018 kg) |
|---|---|
| Shipping | 4,450 lbs (2,018 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.75-28 |
Fuel
| Capacity | 28 gal (106 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|