CO-OP
2
Farm tractor · 1936–1946 · 35 hp
CO-OP2
The CO-OP 2 is a farm tractor manufactured from 1936 to 1946. It features a 35 hp engine. The transmission is a unsynchronized gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 201.3 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power PTO | 31.66 hp (23.6 kW) |
| Power Drawbar | 29.67 hp (22.1 kW) |
| Power Belt | 33.17 hp (24.7 kW) |
| Coolant Capacity | 18 qts (17 L) |
| Manufacturer | Chrysler |
| Rated | 1,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed unsynchronized gear |
Dimensions
| Length | 124.75 in (316 cm) |
|---|---|
| Width | 76.5 in (194 cm) |
| Height | 57.5 in (146 cm) |
Weight
| Weight | 5,000 lbs (2,268 kg) |
|---|---|
| Operating | 5,000 lbs (2,268 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.25-28 |
Fuel
| Capacity | 22 gal (83.3 L) |
|---|