CO-OP
B1
Farm tractor · 1941–1942 · 20 hp
CO-OPB1
The CO-OP B1 is a farm tractor manufactured from 1941 to 1942. It features a Hercules IXA3 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hercules IXA3 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 113.12 ci (1.9 L) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 5.75 |
| Power Drawbar | 14.26 hp (10.6 kW) |
| Power Belt | 19.29 hp (14.4 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Type | manual start |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 12 qts (11.4 L) |
| Manufacturer | Hercules |
| Rated | 1,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | 9-inch dry plate |
| Oil Capacity | 10 qts (9.5 L) |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Mid Type | 560 |
|---|
Dimensions
| Length | 118 in (299 cm) |
|---|---|
| Height | 55 in (139 cm) |
| Wheelbase | 80 in (203 cm) |
Weight
| Weight | 2,105 lbs (954 kg) |
|---|---|
| Shipping | 2,105 lbs (954 kg) |
| Ballasted | 3,115 lbs (1,412 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9-24 |
Fuel
| Capacity | 12 gal (45.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|