CO-OP
B2
Farm tractor · 1939–1941
CO-OPB2
The CO-OP B2 is a farm tractor manufactured from 1939 to 1941. It features a Chrysler engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Chrysler |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 201 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Air Cleaner | Donaldson oil bath |
| Coolant Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Manufacturer | Chrysler |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed gear |
Dimensions
| Length | 132.25 in (335 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 88.63 in (225 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 10-38 |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|