Cockshutt
1250-A
Farm tractor · 1966–1969 · 42 hp
Cockshutt1250-A
The Cockshutt 1250-A is a farm tractor manufactured from 1966 to 1969. It features a Fiat engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Fiat |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 142.8 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power PTO | 38.5 hp (28.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|
Weight
| Weight | 3,120 lbs (1,415 kg) |
|---|