Cockshutt
1355
Farm tractor · 1969–1971 · 56 hp
Cockshutt1355
The Cockshutt 1355 is a farm tractor manufactured from 1969 to 1971. It features a Fiat 8045 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Fiat 8045 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 190.4 ci (3.1 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 51 hp (38 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 12 qts (11.4 L) |
| Coolant Capacity | 14 qts (13.2 L) |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
| Available Options | 8-speed gear, 12-speed creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 5.76 gpm (21.8 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
| System Capacity | 4.75 gal (18 L) |
Dimensions
| Length | 127 in (322 cm) |
|---|---|
| Width | 72 in (182 cm) |
| Height | 63.25 in (160 cm) |
| Wheelbase | 78 in (198 cm) |
Weight
| Shipping | 4,940 lbs (2,240 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.50-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Fuel
| Capacity | 14.25 gal (53.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|