Cockshutt
1465
Farm tractor · 1971–1975 · 77 hp
Cockshutt1465
The Cockshutt 1465 is a farm tractor manufactured from 1971 to 1975. It features a OM C03/70 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 7 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | OM C03/70 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 278.3 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 77 hp (57.4 kW) |
| Power Rated | 77 hp (57.4 kW) |
| Power PTO | 70 hp (52.2 kW) |
| Power Drawbar | 58 hp (43.3 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | OM |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 7 forward and 2 reverse |
| Available Options | 7-speed gear |
Hydraulics
| Pressure | 2,135 psi (147.2 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 6.2 gpm (23.5 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I/II |
|---|
Dimensions
| Length | 140 in (355 cm) |
|---|---|
| Height | 68.8 in (174 cm) |
| Wheelbase | 92.75 in (235 cm) |
| Ground Clearance | 20.3 in (51 cm) |
Weight
| Shipping | 6,700 lbs (3,039 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 10,600 lbs (4,808 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-30 |
Steering
| Type | power |
|---|