Cockshutt
1450
Farm tractor · 1966–1969 · 61 hp
Cockshutt1450
The Cockshutt 1450 is a farm tractor manufactured from 1966 to 1969. It features a Fiat engine, and power optional steering.
Engine
| Engine | Fiat |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 268.3 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.75 in (121 mm) |
| Compression Ratio | 15.5 |
| Power PTO | 55 hp (41 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 9 qts (8.5 L) |
| Coolant Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 1,900 RPM |
Transmission
| Available Options | 7-speed sliding gear, 14-speed |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7 gpm (26.5 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,400 lbs (1,995 kg) |
Dimensions
| Length | 135.9 in (345 cm) |
|---|---|
| Width | 58.25 in (147 cm) |
| Height | 66.5 in (168 cm) |
| Ground Clearance | 18.25 in (46 cm) |
Weight
| Shipping | 6,000 lbs (2,721 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-18, 8.3-24, 9.5-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-30, 16.9-30, 18.4-26 |
Fuel
| Capacity | 21 gal (79.5 L) |
|---|
Steering
| Type | power optional |
|---|