Cockshutt
1350
Farm tractor · 1966–1968 · 48 hp
Cockshutt1350
The Cockshutt 1350 is a farm tractor manufactured from 1966 to 1968. It features a Minneapolis-Moline engine, and manual steering. The transmission is a partial power shift type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Minneapolis-Moline |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 206 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.63 in (92 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power PTO | 44 hp (32.8 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Coolant Capacity | 12 qts (11.4 L) |
| Manufacturer | Minneapolis-Moline |
| Rated | 1,750 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Ampli-Torc |
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed partial power shift |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 132.5 in (336 cm) |
|---|---|
| Width | 70.25 in (178 cm) |
| Height | 70.63 in (179 cm) |
| Wheelbase | 87.13 in (221 cm) |
| Front Tread | 50 in (127 cm) |
| Rear Tread | 56 in (142 cm) |
Weight
| Operating | 4,260 lbs (1,932 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16, 6.00-16, 7.50-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28, 13.6-28, 14.9-28 |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|