Craftsman
107.25004
Lawn tractor · 20 hp
Craftsman107.25004
The Craftsman 107.25004 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 40G777 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 40G777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 40 ci (655 cc) |
| Bore | 2.97 in (75 mm) |
| Stroke | 2.89 in (73 mm) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K46 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 230 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 71 in (180 cm) |
|---|---|
| Height | 45 in (114 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 22x9.5-12 |
Fuel
| Capacity | 3.5 gal (13.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" Mower deck
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|