Craftsman
107.28034
Lawn tractor · 2010–2012 · 12 hp
Craftsman107.28034
The Craftsman 107.28034 is a lawn tractor manufactured from 2010 to 2012. It features a Briggs & Stratton 219977 engine, and manual steering. The transmission is a friction disc type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 219977 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 21 ci (344 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.26 in (57 mm) |
| Power Rated | 12.5 hp (9.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.38 qts (1.3 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.76 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 50 |
Transmission
| Transmission Type | friction disc |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed friction disc |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 64 in (162 cm) |
|---|---|
| Width | 32 in (81 cm) |
Weight
| Weight | 314 lbs (142 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 16x6.5 |
|---|
Fuel
| Capacity | 1.75 gal (6.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
28" Mower deck
| Mower Deck | 28 in (71 cm) |
|---|