Craftsman
123.8852
Lawn tractor · 4 hp
Craftsman123.8852
The Craftsman 123.8852 is a lawn tractor. It features a Lauson engine, and manual steering. The transmission is a friction disc type with 5 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Lauson |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 13.53 ci (221 cc) |
| Bore | 2.63 in (67 mm) |
| Stroke | 2.25 in (57 mm) |
| Power Gross | 4.5 hp (3.4 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Lauson |
Transmission
| Transmission Type | friction disc |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 2 reverse |
| Available Options | 5-speed friction disc |
Weight
| Weight | 290 lbs (131 kg) |
|---|---|
| Shipping | 290 lbs (131 kg) |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
26" Mower deck
| Mower Deck | 26 in (66 cm) |
|---|