Craftsman
107.25007
Lawn tractor · 30 hp
Craftsman107.25007
The Craftsman 107.25007 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 49M877 engine, and power steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 49M877 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 49.43 ci (810 cc) |
| Bore | 3.3 in (84 mm) |
| Stroke | 2.89 in (73 mm) |
| Power Gross | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Rated | 30 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K71 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 500 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 90.8 in (230 cm) |
|---|---|
| Height | 52 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 1,173 lbs (532 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 24x12-12 |
Fuel
| Capacity | 3.6 gal (13.6 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Attachments
54" Mower deck
| Mower Deck | 54 in (137 cm) |
|---|