Craftsman
123.8824
Lawn tractor · 4 hp
Craftsman123.8824
The Craftsman 123.8824 is a lawn tractor. It features a Lauson engine, and manual steering. It weighs 235 lbs (106 kg).
Engine
| Engine | Lauson |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Gross | 4 hp (3 kW) |
| Power Rated | 4 hp |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Lauson |
Transmission
| Gears | 10 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 10-speed |
Weight
| Weight | 235 lbs (106 kg) |
|---|---|
| Shipping | 235 lbs (106 kg) |
Steering
| Type | manual |
|---|